Çekme direnci olmayan toprak malzemesini, galvaniz kaplı paslanmaz çelik şeritler veya polimer şeritler veya sentetik yapılı örgülü geotekstil malzemesi kullanılarak prekast beton yüzey kaplama elemanları veya çelik fensler ile güçlendirilmesine dayalı istinat duvar sistemleridir.

Bu sistem, zemin ile donatının birlikte kullanımına dayanmaktadır. Dolgu malzemesi ile donatı olarak kullanılan galvanizli çelik şerit, polimer şerit, geogrit, geotekstiller ile birlikte yerleştirilmesi, bu malzemelerin temas yüzeyinde bir sürtünme yaratmaktadır.

Zemin içinde oluşan gerilmeler, özel donatılar tarafından karşılanır. Bu gerilmeler donatılara sürtünme vasıtasıyla transfer edilir. Böylece bu iki malzeme tek ve kompozit bir inşaat malzemesi gibi davranış göstererek Donatılı zemin veya Toprakarmeyi oluşturur.

TOPRAKARME DUVAR YAPIM AŞAMASI 

Sahadan alınan tüm geoteknik raporlar, kesitler, planlar, profiller, sondaj logları, bölgesel değerler ve yükler neticesinde oluşan bilgilerin ışığında toprakarme projesi yapılır. Firmamıza özel kalıplarla prekast panellerin dökümü yapılır ve stoklanır. Proje gösterilen kot ve koordinatlarda tesviye betonu dökülür. İlk sıra paneller yerleştirilir.

Gerekli drenaj işlemleri yapılır. 37.5 cm kalınlığında tabakalar halinde granüler geri dolgu serilir ve sıkıştırılır. Projede gösterilen kesit ve boylarda donatılar serilir. Bir sonraki dolgu seriminde aynı işlemler sırasıyla tekrar edilir.

TOPRAKARME DUVAR YAPIM BİLEŞENLERİ 

Toprakarme istinat duvarlarının bileşenleri temel tesviye betonu, prekast cephe panelleri, çelik fensler, donatılar ve granüler geri dolgu malzemesidir. Kullanılan diğer aksesuarlar ise; lastik takoz, çelik kelepçe, cıvata-somundur.


TOPRAKARME DUVAR AVANTAJLARI 

- İstimlak problemi olan yerlerde komşu parsele zarar vermeden tam sınıra inşaanın yapılabilmesi.

- Kent içinde, özellikle kamulaştırma sorunları ile karşılaşılan dar alanlarda çalışma yapılabilmesi.

- Prekast cephe panellerinin üretim kalitesinin kolay kontrol edilebilmesi.

- Diğer istinat yapılarına göre daha hızlı bir imalat sürecinin olması.

- Toprakarme duvar teknolojisinin, esnek yapısı sayesinde yüksek duvarlarda emniyetli, ekonomik ve estetik çözümler sunması.

- Doğal ve güzel bir görünüm elde etmek için yüzey panellerinin desenli veya amblemli yapılabilmesi sayesinde estetik bir yapıya sahip olması.

- Depremde çok iyi performans sergilemesi.

- Toprakarme duvar sisteminin esnek yapısı nedeniyle sonradan oluşabilecek yatay ve düşey deplasmanlara izin vermemesi nedeniyle depreme karşı da dayanıklı olması.

- Donatılı zemin kütlesinin geniş bir alana yayılması sayesinde zemin taban basıncının azalması, buna mukabil diğer sistemlerin inşaasının mümkün olmayan zayıf zeminlerin üzerine göre inşaa edilebilmesi.

TOPRAKARME DUVAR KULLANIM ALANLARI 

- Toprakarme duvar kullanım alanlarından örnekler;

 

GTM - Geosentetik ve Duvar Teknolojileri Merkezi ( TOPRAKARME DUVAR ) - teknolojiyi doğayla buluşturur...